De lange vinteraftener indbyder til kaffe og afslapning på sofaen. Og nu er det nye Domea Magasin på gaden, så du kan lægge benene på højkant med nye spændende historier.
Når mørket falder over Danmark i de kolde

vintermåneder, er der ikke noget bedre end en god bog at hygge sig med.
Men hvorfor gøre det alene. For litteraturens verden byder på lækkerier til både børn og voksne.
Og det kan Jacob Weinreich skrive under på. Han pryder forsiden af Domea Magasinet denne gang og er som populær forfatter en af Danmarks skjulte stjerner.
Jacob står bag kendte børnebøger som ’Monsterjægerne’ og ’Kaptajn Blodskæg’, men han har også et talent for krimier, som ’Den sidste gode mand’, der har ligget på bestsellerlisten i næsten et år.
Så lad dig inspirere til familiehygge med fælleslæsning eller måske ligefrem højtlæsning i artiklen om den fantasifulde forfatter.
Men det er ikke det hele. Domea Magasinet byder på mere inspiration til vinteraktiviteter. Drøm dig væk til juletur i Stockholm, bliv kreativ med belysningen i dit hjem og overvej om Æblelundens brug af kunstfonden er noget dit boligområde kan få glæde af.
Endelig kan du læse om de mange fordele der er ved at biddrage til det frivillige arbejde i beboerdemokratiet. Som ung studerende kan du styrke dit cv, som multikulturelt boligområde kan I gøre op med fordomme og som miljøbevidst dansker kan du sikre en bæredygtig udvikling af bygningerne med fx solceller.
Alt det kan du læse om og lade dig inspirere af i Domea Magasinet. Så smæk benene op og nyd de flotte billeder og gode historier.
God læselyst